Czy warto kupować drogiego laptopa?

Kupujesz laptopa i zastanawiasz się, czy warto wydać na niego ogromne pieniądze?

Może Ci się wydawać, że najlepszy notebook kosztuje krocie, a ten najtańszy wcale nie będzie dla Ciebie dobry, ale czy tak jest rzeczywiście? Otóż w momencie, kiedy zastanawiasz się, jaki laptop będzie dla Ciebie idealny, warto zadać sobie kilka pytań:

  • Do czego potrzebuje laptopa?
  • Co mam zamiar robić z moim laptopem (grać, przeglądać sieć, pracować)?
  • Jaki mam budżet na zakup laptopa i czy aby nie staram się nadwyrężyć swojego budżetu przez to, że chce kupić najlepszego notebooka?
  • Czy potrzebuje dodatkowych zabezpieczeń, dedykowanej karty graficznej, najnowszego procesora i super pojemnego dysku SSD?
  • Czy mogę sobie pozwolić na to, by mój laptop nie miał wzmacnianej obudowy (np. nie mam zamiaru z nim podróżować)?

To taki podstawowy zestaw pytań, jakie musisz sobie zadać, kiedy chcesz podjąć naprawdę dobrą decyzję. Oczywiście, kiedy potrzebujesz laptopa biznesowego, to jasne jest, że musisz na niego wydać więcej. Za niską cenę nie uda Ci się kupić nic sensownego. Wydatek rzędu 5-8 tysięcy będzie w tym przypadku koniecznością.

Z kolei w momencie, kiedy nie potrzebujesz takiego niezwykle wydajnego urządzenia, a zwyczajnie chcesz mieć laptopa do korzystania w domu, to patrz na laptopy do 2000 zł lub nawet na takie do 3000 zł, ale nie więcej. Oczywiście to też jest jakiś wydatek, ale nie tak obciążający budżet. W takiej cenie dostaniesz urządzenie, które będzie się dość dobrze spisywało przez kilka lat, ale nie będzie doskonałe.

Kiedy kupić taniego, a kiedy drogiego notebooka?

Jeżeli potrzebujesz urządzenia do pracy i musisz jakoś się z nim prezentować, to jasne jest, że poniesiony wydatek powinien być znacznie większy. Kiedy natomiast Twoim celem jest przeglądanie prostych stron internetowych i nie masz zamiaru grać ani projektować, to nie wydawaj dużo. Tanie laptopy sprawdzą się zarówno dla dziecka, jak i dla ucznia starszych klas, a także w pewnych sytuacjach do prostych prac biurowych. Laptopy biznesowe, czyli te drogie potrzebne są wtedy, kiedy najważniejsza jest funkcjonalność, długi czas pracy na baterii, a także ponadczasowy i bardzo elegancki wygląd.

Nigdy nie mierz wszystkich notebooków jedną miarą. Fakt, że coś jest drogie, nie jest jednoznaczne z tym, że jest super dobre i na odwrót. Może być dobre, ale akurat dla innego typu użytkownika, niż Ty. To kwestia priorytetowa i nigdy nie możesz jej pomijać, kiedy dokonujesz stosownego wyboru. Na laptopa wydaj tyle, żeby po prostu nie żałować tych pieniędzy.

Dodaj komentarz